1/6 Submls A company surveyed 1000 people on their age and the number of jeans p
ID: 3216466 • Letter: 1
Question
1/6 Submls A company surveyed 1000 people on their age and the number of jeans purchased annually. The results of the poll are shown in the table. 2 3 or More Total 57 190 0 Under 12 0 73 60 12-18 12 90 81 19-25 26 83 104 over 25 59 79 150 19-25 26 83 4 220 22 310 183 1000 7 325 395 A person is selected at random. Compute the probability of the following. (a) The person is over 25 and purchases 3 or more pairs of Jeans annually. (b) The person is in the age group 12-18 and purchases at most 2 pairs of jeans annually (c) The person is in the age group 19-25 or purchases no jeans anriually. (d) The person is older than 18 or purchases exactly 1 pair of jeans annually.Explanation / Answer
a) number of person over 25 and having 3 or more pair of jeans =22. So probability=22/1000
b)person in age group 12-18 purchasing at most 2 pair of jeans=12+90+81=183.So probability =183/1000
c)number of person in age group of 19-25 or purchases no jeans=270+97=317.So probabilty =317/1000.
d)number of people older than 18 or purchases 1 jeans=270+310+325=905.sorobability =905/1000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.