As a certain object falls, its position s (in meters) above ground after t secon
ID: 3215962 • Letter: A
Question
As a certain object falls, its position s (in meters) above ground after t seconds is given by s(t) = 20 - 5t2. What is the average velocity of the object on the interval from t = 1 to the time 0.5 seconds later? m/s What is the average velocity of the object on the interval from t = 1 to the time 0.1 seconds later? m/s Write a polynomial in terms of h for the average velocity from t = 1 to the time h seconds later (h 0). (Simplify your answer completely.) What does this average tend toward for h closer and closer to 0 (smaller and smaller time interval)? m/s What would you guess to be the exact velocity of the object after 1 second? m/sExplanation / Answer
you can use formula V = U + at and other newtons law of equations....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.