Alcohol withdrawal occurs when a person who uses alcohol excessively suddenly st
ID: 3208568 • Letter: A
Question
Alcohol withdrawal occurs when a person who uses alcohol excessively suddenly stops the alcohol use. Studies have shown that the onset of withdrawal is experienced a mean of 40.5 hours after the last drink, with a standard deviation of 18 hours. A sample of 38 people who use alcohol excessively is to be taken. What is the probability that the sample mean time between the last drink and the onset of withdrawal will be 41 hours or less? Carry your intermediate computations to at least four decimal places. Round your answer to at least three decimal places.Explanation / Answer
mean =40.5 sd=18 n=38
P(X<=41)= P(z<=(41-40.5)/(18/sqrt(38))) =P(z<=0.17)
from the normal distribution table, probability is 0.5675
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.