Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population

ID: 3207696 • Letter: S

Question

Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population who support his current policy toward revisions in the health care system. The president wants the estimate to be within 0.03 of the true proportion. Assume a 90% level of confidence. The president's political advisors estimated the proportion supporting the current policy to be 0.65. (Use z Distribution Table.) a. How large of a sample is required? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.) Sample b. How large of a sample would be necessary if no estimate were available for the proportion supporting current policy? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)

Explanation / Answer

here p=0.65

and for 90% level of confidence ; z =1.6449

also for margin of error E=0.03

hence sample size =(p(1-p)(Z/E)2 =684 (rounding it up)

b) for here we do not know estimated proportion, we will take it as 0.5

hence sample size =(p(1-p)(Z/E)2 =752 (rounding it up)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote