A website for home pregnancy test cites the following: “When the subjects using
ID: 3207492 • Letter: A
Question
A website for home pregnancy test cites the following: “When the subjects using the test were women who collected and tested their own samples, the overall sensitivity1 was 75%. The specificity2 was 52%. Suppose a subject has a positive test and that 30% of women taking pregnancy tests are actually pregnant. [1] Sensitivity: probability that the test is positive given that the subject is pregnant. [2] Specificity: probability that the test is negative given that the subject is not pregnant. What is the probability of pregnancy given a positive test?
Explanation / Answer
let Po is event that test gives +ve result
let Ne is event that test gives -ve result
A is event that women is actual pregnant
B is event that women is not in actual pregnant
P(A) =0.30
P(B) =0.70
P(Po |A) =0.75
P(Ne|A)=0.25
P(Ne|B) =0.52 P(Po|B) =0.48
we have to find P(A|Po)=?
now
P(A|Po)=(P(Po|A)P(A))/P(Po)
=(P(Po|A)P(A)) /( P(Po|A)P(A)+P(P0|B)P(B))
=(0.75*0.3)/(0.75*0.3+0.48*0.7)
=0.225/(0.225+0.336)
=0.225/0.561
=0.401
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.