There is a contractual requirement to demonstrate with 90% confidence that a veh
ID: 3207402 • Letter: T
Question
There is a contractual requirement to demonstrate with 90% confidence that a vehicle can achieve a 100 km mission with a reliability of 99%. The acceptance test is performed by running 10 vehicles over a 50,000- km test track.
Contractual MTTF=9950km
What is the maximum number of failures that can be experienced on the demonstration test without violating the contractual requirement? (Note: Assume an exponential distribution.
-In other words, How can I demostrate this contractual MTTF given the other information in the question (i.e. how many ofthe 10 cars can fail on the 50,000km test track using a 90% confidence in order to demontrate MTTF-9950km?
Explanation / Answer
Reliability R = 99%,
Confidence 90% so failure rate = 1-0.90
Or = 0.1
x = 50,000 km
(a) Now as R = 1- (1- e-2(*t))
0.90 = 1 – (1 – e-2(0.1*t))
1 – e-2(0.1t) = 0.1
e-2(0.1t) = 0.9
Taking log both sides-
-2(0.1t) = ln(0.9)
-2(0.1t) = -0.105
t = 5.26 km
The system MTTF can be calculated by-
M/(Number of vehicles*) = 1/(2*0.1)
M/(6*0.1) = 1/0.2
M = 3 Km
M = 3 km
(b) The maximum number of failures that can be experienced are-
N = Total distance/mean time/distance between failure
N =50,000/5.26
N = 9505.70
N = 9506 failures.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.