How do I start this problem Example 2. A survey of families revealed that 58% of
ID: 3207147 • Letter: H
Question
How do I start this problem
Example 2. A survey of families revealed that 58% of all families eat turkey at holiday meals,
44% eat ham, and 16% have both turkey and ham to eat at holiday meals.
(a) What is the probability that a family selected at random had neither turkey nor ham at
their holiday meal?
(b) What is the probability that a family selected at random had only ham without having turkey
at their holiday meal?
(c) What is the probability that a randomly selected family having turkey had ham at their
holiday meal?
(d) Are having turkey and having ham disjoint events? Explain.
Explanation / Answer
Probability that families eat turkey at holiday P(T) = 0.58
Probability that families eat ham at holiday P(H) = 0.44
Probability that families eat turkey and ham at holiday P(T and H) = 0.16
P(T or H) = P(T) + P(H) - P(T and H) = 0.58 + 0.44 - 0.16 = 0.86
(A)
the probability that a family selected at random had neither turkey nor ham at their holiday meal = 1 - P(T or H)
hence required probability = 1 - 0.86 = 0.14
(B)
Probability that family selected at random had only ham = P(H) - P(T and H) = 0.44 - 0.16 = 0.28
(C)
the probability that a randomly selected family having turkey had ham at their
holiday meal = P(T and H) = 0.16
(D)
having turkey and having ham disjoint events are not disjoint events as the intersection of these two events is not zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.