Suppose you want to play a carnival game that costs 4 dollars each time you play
ID: 3206969 • Letter: S
Question
Suppose you want to play a carnival game that costs 4 dollars each time you play. If you win, you get $100. The probability of winning is 3100. What is the expected value of the amount the carnival stands to gain?
a) 1.00
b) 0.90
c) 3.00
d) 1.20
e) 1.00
f) None of the above
Suppose you want to play a carnival game that costs 8 dollars each time you play. If you win, you get $100. The probability of winning is 1100. What is the expected value of the amount that you, the player, stand to gain?
a) 7.30
b) 6.70
c) 1.00
d) 7.00
e) 7.00
f) None of the above
Explanation / Answer
probabilty of losing a game =1-3/100=97/100
and valu given to player if he wins =prize money-ticket cost =96
hence expected value of carnival supposed to make =profit-lose =(97/100)*4-(3/100)*96= $1
option A is correct
expected value of player =(1/100)*92-(99/100)*8 =$-7
option e
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.