We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the conf
ID: 3206560 • Letter: W
Question
We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the confidence interval for a single proportion. In this exercise we perform some calculations to observe this effect for the two-sample problem. Suppose that p1 = 0.6 and p2 = 0.5, and n represents the common value of n1 and n2. Compute the 95% margins of error for the difference in the two proportions for n = 30, 40, 70, 90, 390, 490, and 990. Present the results in a table. (Give the large-sample margins of error. Round your answers to three decimal places.)
n m 30 40 70 90 390 490 990Explanation / Answer
as std error =(p1(1-p1)/n1+p2(1-p2)/n2)1/2
and for 95% CI, z=1.96
margin of error =z*std error
hence from above below are the value of margin of error for table
Sample size margin of error n m 30 0.2505 40 0.2169 70 0.1640 90 0.1446 390 0.0695 490 0.0620 990 0.0436Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.