Using Technology or the Binomial Probability Formula. In Exercises 21-24, assume
ID: 3205501 • Letter: U
Question
Using Technology or the Binomial Probability Formula. In Exercises 21-24, assume that when blood donors are randomly selected, 45% of them have blood that is Group O (based on data from the Greater New York Blood Program), If the number of blood donors is n = 8, find the probability that the number with Group O blood is x = 3. If the number of blood donors is n = 16, find the probability that the number with Group O blood is x = 6. If the number of blood donors is n = 20, find the probability that the number with Group O blood is at x = 16. If the number of blood donors, n = 11, find the probability that the number with Group O blood is x = 9.Explanation / Answer
Solution:-
Probability randomly selected donor has blood group = 45/100 = 0.45
21) The probability that the number with group O blood is x = 3 is 0.2568
n = 8
By using binomial distribution:-
P(x,n,p) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x = 3, n = 8) = 0.2568
22) The probability that the number with group O blood is x = 6 is 0.1684
n = 16
By using binomial distribution:-
P(x,n,p) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x = 6, n = 16) = 0.1684
23)The probability that the number with group O blood is x = 16 is 0.001253
n = 20
By using binomial distribution:-
P(x,n,p) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x = 16, n = 20) = 0.001253
24) The probability that the number with group O blood is x = 9 is 0.012589.
n = 11
By using binomial distribution:-
P(x,n,p) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x = 9, n = 11) = 0.012589
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.