Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display w

ID: 3204923 • Letter: R

Question

Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display were obtained using the values of n equals 5n=5 and p equals 0.795p=0.795. In a clinical test of a drug, 79.579.5% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 55 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that more than one subject experiences headaches. Is it reasonable to expect that more than one subject will experience headaches? Binomial with nequals=55 and pequals=0.7950.795 x P(Xequals=x) 0 0.00040.0004 1 0.00700.0070 2 0.05440.0544 3 0.21120.2112 4 0.40940.4094 5 0.31760.3176

Explanation / Answer

Solution:-

=> P(X=1) + P(X=2) + P(X=3) + P(X=4) + P(X=5)

= 0.0070 + 0.0544 + 0.2112 + 0.4094 + 0.3176

= 0.9996

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote