A population distribution is skewed right with a mean of 12.3 and a standard dev
ID: 3204578 • Letter: A
Question
A population distribution is skewed right with a mean of 12.3 and a standard deviation of 9.6. A student takes 1000 random samples of size 100 from this distribution and graphs all 1000 of the sample means using a histogram. Which of the following is most likely for this simulated sampling distribution of the mean? Suppose that the mean and standard deviation of lie heights of all twelve-year-old boys in a country are 58 inches and 3.3 inches, respectively. The mean and the standard deviation of the heights of all twelve-year-old girls in the country ate 56 inches and 26 inches, respectively. Independent random samples of 100 twelve-year-old boys and 100 twelve-year-old girls will be taken. What is the standard deviation of the sampling distribution of x^bar_B - x^bar_C, the difference in the sample means? 0.1765 0.42 0.7 1.33 1.765 one 1 two 3's. two 4's and one 6. The mean and the standard core on this die are 3.5 and 1.5, respectively What are the mean and standard deviation of the total score when this die is rolled five times? standard deviation = 0.67 standard deviation = 0 95 standard deviation = 2 74 standard deviation = 3 35 standard deviation = 7.5Explanation / Answer
1) option B is correct, as it is right skewed and count total is 100 for samples.
4) std deviation =(s12/n1+s22/n2)1/2 =(3.32/100+2.62/100)1/2 =0.42
5) if W=X1+X2+........Xn
std deviation of W =std deviation of X*(n)1/2
hence std deviation of total score =1.5*(5)1/2 =3.35
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.