Customers are used to evaluate preliminary product designs. In the past, 95% of
ID: 3203149 • Letter: C
Question
Customers are used to evaluate preliminary product designs. In the past, 95% of highly successful products received good reviews, 60% of moderately successful products received good reviews, and 10% of poor products received good reviews. In addition, 40% of products have been highly successful, 35% have been moderately successful, and 25% have been poor products. What is the probability that a product attains a good review? If a new design attains a good review, what is the probability that it will be a highly successful product? If a product does not attain a good review, what is the probability that it will be a highly successful product?Explanation / Answer
a) P(good review) =0.95*0.4+0.6*0.35+0.1*0.25=0.615
b) P(highly successful given good review) =0.95*0.4/0.615=0.618
c)P(not good review)=1-0.615=0.385
P(highly sucessful given not good review)=0.05*0.4/0.385=0.0519
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.