Assume the average age of an MBA student is 31.3 years old with a standard devia
ID: 3203008 • Letter: A
Question
Assume the average age of an MBA student is 31.3 years old with a standard deviation of 2.6 years. a) Determine the coefficient of variation. b) Calculate the z-score for an MBA student who is 29 years old. c)Using the empirical rule, determine the range of ages that will include 95% of the students around the mean. d)Using Chebyshev's Theorem, determine the range of ages that will include at least 92% of the students around the mean. e) Using Chebyshev's Theorem, determine the range of ages that will include at least 81% of the students around the mean.Explanation / Answer
a) CV = coefficient of variation is a measure of spread that describes the amount of variability relative to the mean
= 2.6/31.3 *100= 8.306%
b)
Z= 29-31.3/2.6
= -.885
c) 3 stdev is 95% which means 31.3+/0 3*2.6 = 31.3 +/- 7.8
d)
1-1/k^2 = .92
k^2 = 1/.08 = 100/8 =12.5
k = sqrt(12.5) = 3.56
So range of ages is 31.3+/- 3.56*2.6
e) 1-1/k^2 = .81
k^2 = 1/.19 = 5.26
k = sqrt(5.26) = 2.295
So range of ages is 31.3+/- 2.295*2.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.