A Phoenix Wealth Management/Harris Interactive survey of 1500 individuals with n
ID: 3202846 • Letter: A
Question
A Phoenix Wealth Management/Harris Interactive survey of 1500 individuals with net worth of $1 million or more provided a variety of statistics on wealthy people (Business Week, September 22, 2003). The previous three-year period had been bad for the stock market, which motivated some of the questions asked.
a. The survey reported that 53% of the respondents lost 25% or more of their portfolio value over the past three years. Develop a 95% confidence interval for the proportion of wealthy people who lost 25% or more of their portfolio value over the past three years (to 4 decimals).
b. The survey reported that 31% of the respondents feel they have to save more for retirement to make up for what they lost. Develop a 95% confidence interval for the population proportion (to 4 decimals).
c. Five percent of the respondents gave $25,000 or more to charity over the previous year. Develop a 95% confidence interval for the proportion who gave $25,000 or more to charity (to 3 decimals).
Explanation / Answer
(a)
n = 1500
p = 0.53
% = 95
Standard Error, SE = Ö{p(1 - p)/n} = (0.53(1 - 0.53))/1500 = 0.012886686
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.0128866856354404 = 0.02525744
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.53 - 0.0252574397255529 = 0.50474256
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.53 + 0.0252574397255529 = 0.55525744
The 95% confidence interval is [0.5047, 0.5553]
(b)
n = 1500
p = 0.31
% = 95
Standard Error, SE = Ö{p(1 - p)/n} = (0.31(1 - 0.31))/1500 = 0.011941524
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.0119415241908225 = 0.02340496
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.31 - 0.023404957334526 = 0.28659504
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.31 + 0.023404957334526 = 0.33340496
The 95% confidence interval is [0.2866, 0.3334]
(c)
n = 1500
p = 0.05
% = 95
Standard Error, SE = Ö{p(1 - p)/n} = (0.05(1 - 0.05))/1500 = 0.005627314
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.00562731433871138 = 0.01102933
Lower Limit of the confidence interval = P - width = 0.05 - 0.0110293334335601 = 0.03897067
Upper Limit of the confidence interval = P + width = 0.05 + 0.0110293334335601 = 0.06102933
The 95% confidence interval is [0.039, 0.061]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.