The C.S. Mott Children’s Hospital surveyed a national random sample of parents a
ID: 3201938 • Letter: T
Question
The C.S. Mott Children’s Hospital surveyed a national random sample of parents about their desire for email consultation for their child’s minor illness or injury and their willingness to pay for this convenience.
The approximate 95% (conservative) confidence interval for the population proportion of all parents who can get email advice from their child’s usual health care practice was reported to be (0.023, 0.097). Approximately how many parents answered this email advice question? (If your answer is not a whole number, round up to the next integer.)
Explanation / Answer
For 95% CI , using the z table we get the Z value as 1.96
sample proportion±zsqrt(sample proportion(1sample proportion)/n)
we are given than
sample proportion + zsqrt(sample proportion(1sample proportion)/n) = 0.097
sample proportion - zsqrt(sample proportion(1sample proportion)/n) = 0.023
where Z = 1.96
sample proportion + 1.96sqrt(sample proportion(1sample proportion)/n) = 0.097
sample proportion - 1.96sqrt(sample proportion(1sample proportion)/n) = 0.023
adding the 2 above equations
2*1.96sqrt(sample proportion(1sample proportion)/n) = 0.097+0.023
putting sample proprotion = 1/2
we calculate n as
2*1.96*sqrt(0.5*0.5/n) = 0.12
solving for n
((0.12/(2*1.96))^2)/(0.5*0.5) = 1/n
n = 266.7 = 267 approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.