Thomson Publishing is considering publishing a paper back version of Quantitativ
ID: 3201711 • Letter: T
Question
Thomson Publishing is considering publishing a paper back version of Quantitative Methods for Business. The setup cost for manuscript preparation, textbook design and production setup is estimated at $80,000. Variable production and material costs are estimated at $3 per book. Demand over the life of the book is estimated at 4000 copies. The publisher plans to sell the text to college universities and book stores at $20 each.
Part A: If the publisher believes that the price per copy would be increased to $29.95 and not affect the anticipated demand of 4000 copies should the publisher go ahead with this offer?
Part B: With a demand of 4000 copies what is the minimum price per copy the publisher must charge to break even?
Part C: If the publisher believes that the price per copy would be increased to $29.95 and not affect the anticipated demand of 4000 copies what profit or loss can be anticipated?
Explanation / Answer
answer
part A
the profit or loss at price 29.95
=total revenue- total cost
=P*Q-(fixed cost +variable cost)
=4000*29.95-(80000+4000*3)
=27800
the profit will be 37800 so it can go for the offer
part B
breakeven will be at total revenue = total cost
=P*Q=(80000+AVC*Q)
=4000P=80000+3*4000
P=920000=23
so the minimum price it will charge to break even is P=$23
part C
from part A the profit at price 29.95 is $37800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.