Scenario: A batch of precision aluminum fuel tank vent cover components have arr
ID: 3200740 • Letter: S
Question
Scenario: A batch of precision aluminum fuel tank vent cover components have arrived to service a variety of engineering systems. A component is classed as defective if it has a diameter less than 69mm. In a batch of 350 components, the mean diameter is 75mm and the standard deviation is 2.8mm. Assuming that the diameters are normally distributed, determine how many are likely to be classed as defective. If those having a diameter of more than 81.5mm are to be rejected, then find, correct to the nearest component, the number likely to be rejected because of being oversized.Explanation / Answer
Solution :-
a) Given, Mean diameter, x = 75 mm
Standard deviation, = 2.8 mm
= 69mm
Cumulative probability: P(X < 69) = 0.01606
we can find this by calculating z score, using, z = (X - ) /
Here, z = (75 - 69) / 2.8 = 2.14
Using z to p converter P (x < 69) = 0.016
1.62% of 350 components are likely to be rejected that is approximately 6.
b) Given, Mean diameter, x = 75 mm
Standard deviation, = 2.8 mm
= 81.5 mm
z = (75 - 81.5) / 2.8 = -2.32
Calculating P (x > 81.5) = 0.01013
or 1.013% of 350 are likely to be rejected which is approximately 4.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.