A town has 500 real estate agents. The mean value of the properties sold in a ye
ID: 3200572 • Letter: A
Question
A town has 500 real estate agents. The mean value of the properties sold in a year by these agents is $800,000, and the standard deviation is $400,000 . A random sample of 100 agents is selected, and the value of the properties they sold in a year is recorded.
a. What is the standard error of the sample mean?
b. What is the probability that the sample mean exceeds $840,000?
c. What is the probability that the sample mean exceeds $767,000?
d. What is the probability that the sample mean is between $788,000 and $807,000 ?
Explanation / Answer
a)
standard error = 400000/sqrt(100) = 40000
b)
P(X>840000) = P(Z > 840000 - 800000/40000) = P(Z > 1) = 0.1587
c)
P(X > 767000) = P(Z > 767000-800000/40000) = P(Z > -0.825) =0.7953
d)
P( 807000 > X > 788000) = P(Z < 807000-800000/40000) - P(788000-800000/40000)
= P(Z < 0.175 ) - P(Z < -0.3)
= 0.5695 - 0.3821
= 0.1874
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.