Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

c www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responsessubmit?dep 15139034 O -2 poi

ID: 3200116 • Letter: C

Question

c www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responsessubmit?dep 15139034 O -2 points PODStat5 8.E.021. My Notes Ask Your Tea An airplane with room for 100 passengers has a total baggage limit of 6000 lb. Suppose that the total weight of the baggage checked by an individual passenger is a random variable x with a mean value of 48 lb and a standard deviation 19 lb. If 100 passengers will board a flight, what is the approximate probability that the total weight of their baggage will exceed the limit? (Hint: With n 100, the total weight exceeds the limit when the average weight x exceeds 6000/100.) (Round your answer to four decimal places.) You may need to use the appropriate table in Appendix A to answer this question. Need Help? Read it Talk to a Tutor My Notes O Ask Your Tea -3 points PODStat5 8. E.027. Caucasian A certain chromosome defect occurs in only 1 in 190 adult Caucasian males. A random sample of n 100 adult

Explanation / Answer

ans=

Variance is 19^2=361. Variance of total Y= 100(361)=36,100 (assuming statistical independence).
std(total)=sqrt(36,100)= 190; mean of total is 100(48)=4,800.
Standardize rv Z of total Y - Z=(Y-4800)/190.
Pr(Y > 6000) = Pr(Z > (6000-4800)/190))

=1200/190

=6.3157

=Pr(Z > 6.3157) = .000001 approx. from normal tabl

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote