Problem -11: A storekeeper has read that a 42% markup from wholesales is common,
ID: 3198095 • Letter: P
Question
Problem -11: A storekeeper has read that a 42% markup from wholesales is common, and tickets all her merchandise accordingly. But business is not too good. She decided that she can manage to do ok with a 35% markup. So, she decides to run a one-month sale. [ round all answers to the nearest tenth] [5 points] a) What percent discount should she offer, to end up with a 355 profit? Illustrate your answer with a fancy TV she paid $800 for. b) What was the original selling price she put on the ticket? c) Show how the %-off sale reduced the price to a new, sale price. d) What percent discount did the buyer get? e) Did the storekeeper really end up making the 35% profit?
Explanation / Answer
a)
42% markup means, a product costing 100 would cost = 100 + 42%*100 = 142
35% markup = 100 + 35%*100 = 135
discount needed to bring from 42% to 35% = 142 - 135 = 7
discount % needed = 7/142 = 0.0493 = 4.92%
b)
cost price = 800
original selling is with 42% markup = 800 + 42%*800 = 1136
c)
we need 35% markup: hence we give a discount of 4.92% = 1136 - 1136*4.92% = 1136 - 55.89 = 1080.11
new price = 1080.11
markup = 1080.11 - 800 = 280.11
% markup = 280.11/800 = 0.3501 = 35.01%
c)
When giving a discount, 4.92% doesn't provide a good impression to the customer, hence rounding off to nearest whole number = 5%
Hence discount received by customer = 5%
d)
actual discounted price = 1136 - 1136*5% = 1079.2
hence actual profit = 1079.2 - 800 = 279.2
profit % = 279.2/800 = 34.9%
Hence no, the shopkeeper did not receive 35% profit, it received 34.9%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.