A large sphere of material is placed in a dissolving liquid. When the radius is
ID: 3188940 • Letter: A
Question
A large sphere of material is placed in a dissolving liquid. When the radius is 1 m, it is observed to be changing at 7 cm/hour. At that instant, what is the rate at which the sphere's volume is being dissolved with respect to time? cm3/hr Suppose, instead, that the liquid is known to dissolve the material at a rate of 9 m3/hour, at what rate will its radius r change with respect to time when r = 1 meter? when r = 1/2 meter? r = 1 m/hr r = 1/2 m/hr What happens to the rate of change of the radius in part (b) as r rightarrow 0+? r rightarrow infinity ? r rightarrow 0+ r rightarrow infinityExplanation / Answer
what is the answer ... need a help
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.