The scores on a psychology exam were normally distributed with a mean of 59 and
ID: 3186161 • Letter: T
Question
The scores on a psychology exam were normally distributed with a mean of 59 and a standard Deviation of 6. A failing grade on the exam was anything 2 or more standard Deviations below the mean. What was the cutoff for a failing score? Approximately What percentage of the students failed? The scores on a psychology exam were normally distributed with a mean of 59 and a standard Deviation of 6. A failing grade on the exam was anything 2 or more standard Deviations below the mean. What was the cutoff for a failing score? Approximately What percentage of the students failed?Explanation / Answer
given that u =59,s=6
Cutoff score = u-2*s
= 59-2*6
=47
Using empirical rule
Below 2 standrst devaitions percentage = 5/2 = 2.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.