Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that eac

ID: 3183631 • Letter: A

Question

A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that each ornament costs the chain $2. Furthermore, assume that each ornament can be sold for a retail price of $8. If the ornaments are still on the shelves after Christmas, they cannot be sold. The probability distribution of consumer demand for these ornaments (in hundreds) during the upcoming Christmas season has been assessed by the market research specialists and is presented below. Finally, assume that the chain must purchase the ornaments in lots of 100 units. What is the optimal strategy for order quantity? 400 500 600 Both B and C.

Explanation / Answer

let us assume that optimal stratergy for order quantity be X hunderd units

Expected no of orders = 4*0.20+5*0.70+6*0.10 = 4.9

lets us caluclate profit when he orders 1,2,3,4,5,6 hundred units

Expected profit when he orders 1 hundred unit = 1*800 - 1*200 = 600 . (no wastage in this case )

Expected profit when he orders 2 hundred unit = 2*800 - 2*200 = 1200 (no wastage in this case )

Expected profit when he orders 3 hundred unit = 3*800 - 3*200 = 1800 (no wastage in this case )

Expected profit when he orders 4 hundred unit = 4*800 - 4*200 = 2400 (no wastage in this case )

Expected profit when he orders 5 hundred unit = 0.2*(4*800)+0.8(5*800) - 5*200 = 640+3200-1000 = 2840

Expected profit when he orders 6 hundred unit = 0.2*(4*800)+0.7(5*800)+0.1(6*800) - 6*200 = 640+2800-1200 = 2720

so answer is (B) 500

Expected profit = (0.20)*4*(800)+(0.70)*5*(800)+(0.10)*6*(8100)-X(200)

=

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote