Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Primarily k,l I need answers for also c,d,e would be my priorties Problem 1 (14

ID: 3183303 • Letter: P

Question

Primarily k,l I need answers for also c,d,e would be my priorties

Problem 1 (14 points) It is known that 49% of people have Type o blood, 38% have TypeA 9% have Type B, and 4%have Type AB worldwide. A random sample of 200 people taken from an isolated community had their blood types tested. Use the results of the sample below to see if the proportion of each blood type within this isolated community differ from the worldwide proportions at the 5% level of significance. A B B Blood Type 52 24 119 Actual Frequency a. What type of test should be used here? Briefly explain why. (2 points0 Type of Test: Reason b. Write the null and alternative hypotheses. c. Fill in the table with the expected counts. O A B AB Blood Type Expected Frequency d. Check the conditions to ensure that the test from part (a) is appropriate to use. e. Calculate the test statistic by hand. (You may use Minitab to check your work, but show calculations.)

Explanation / Answer

Part a)

Type of Test: We use Chi-square Goodness of Fit test.

Reason: We know that we use Chi-square Goodness of Fit test when we have one categorical variable from a single population. This use Chi-square Goodness of Fit test is used to determine whether sample data are consistent with a hypothesized distribution: we have the same situation here.

Part b)

H0: The data are same as the specified distribution.

H1: The data are not the same as the specified distribution.

Part c)

Expected Frequency:

O = 200 *0.49 = 98

A = 200 * 0.38 = 76

B = 200 *0.9 = 18

AB = 200 *0.4 = 8

O

A

B

AB

Expected Frequency

49

38

9

4

Part d)

Here we can find the below three conditions are satisfied:

Part e)

X^2 = S (Oi – Ei)^2 / Ei

O

A

B

AB

Oi

119

52

24

5

200

Ei (%)

49

38

9

4

100

Ei

98

76

18

8

(Oi - Ei)

21

-24

6

-3

( Oi- Ei)^2

441

576

36

9

(Oi - Ei)^2 / Ei

4.50

7.58

2.00

1.13

15.204

X^2 = S (Oi – Ei)^2 / Ei =15.20

The value of the test statistics is 15.204

O

A

B

AB

Expected Frequency

49

38

9

4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote