Probability... Pollutants in auto exhausts. Light vehicles sold in the United St
ID: 3183226 • Letter: P
Question
Probability...
Pollutants in auto exhausts. Light vehicles sold in the United States must emit an average of no more than 0.05 grams per mile (g/mi) of nitrogen oxides (NOX) after 50,000 or fewer miles of driving. NOX emissions after 50,000 or fewer miles of driving for one car model vary Normally with mean 0.03 g/mi and standard deviation 0.01 g/mi. (a) What is the probability that a single car of this model emits more than 0.05 g/mi of NOX? (b) A company has 25 cars of this model in its fleet. What is the probability that the average NOX level x of these cars is above 0.05 g/mi?Explanation / Answer
a) here P(X>0.05)=1-P(X<0.05)=1-P(Z<(0.05-0.03)/0.01)=1-P(Z<2)=1-0.97725=0.02275
b) for n=25; std error =std deviaiton/(n)1/2 =0.002
P(X>0.05)=1-P(X<0.05)=1-P(Z<(0.05-0.03)/0.002)=1-P(Z<10)=1-1=0.0000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.