Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 65% o
ID: 3183161 • Letter: A
Question
Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 65% of all computer programmers are introverts. (Round your answers to three decimal places.)
(a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
What is the probability that 5 or more are extroverts?
What is the probability that all are extroverts?
(b) In a group of 4 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
What is the probability that 2 or more are introverts?
What is the probability that all are introverts?
Explanation / Answer
ans=
Binomial distribution is to be used
P(x) = nCx*p^x*q^(n-x)
a) p=65% = 0.65
q = 1-p = 1-0.65 = 0.35
n = 15
i) Required probability = P(x >/= 10)
= P(x=10) + P(x=11) + .....+ P(x=15)
ii) Required probability = P(x>/= 5)
= 1 - [P(x=0)+P(x=1)+... +P(x=4)]
iii) Required probability = P(x=15)
= 15C15*0.65^15*0.35^0
= 0.0016
b) p=70% = 0.7
q = 1-0.7 = 0.3
n = 5
i) Required probability = P(x=0) = 5C0*0.7^0*0.3^5
= 0.00243
ii) Required probability = P(x >/= 3)
= P(x=3)+P(x=4)+P(x=5)
iii) Required probability = P(x=5) = 5C5*0.7^5*0.3^0
= 0.16807
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.