An aspirin manufacturer tills bottles by weight rather than by count. Since each
ID: 3182793 • Letter: A
Question
An aspirin manufacturer tills bottles by weight rather than by count. Since each bottle should contain 100 tablets, the average weight per tablet should be 5 grams. Each of 100 tablets taken from a very largo lot is weighed, resulting in a sample average weight per tablet of 4.87 grams and a sample standard deviation of .35 grams. Does this information provide strong evidence for concluding that the company is not filling its bottles as advertised? Test the appropriate hypotheses using a alpha = .01. Also, provide some bounds for the p-value resulting from this test using the appropriate statistical table (they are in the back of your textbook).Explanation / Answer
Given that,
population mean(u)=5
sample mean, x =4.87
standard deviation, s =0.35
number (n)=100
null, Ho: =5
alternate, H1: !=5
level of significance, = 0.01
from standard normal table, two tailed t /2 =2.626
since our test is two-tailed
reject Ho, if to < -2.626 OR if to > 2.626
we use test statistic (t) = x-u/(s.d/sqrt(n))
to =4.87-5/(0.35/sqrt(100))
to =-3.714
| to | =3.714
critical value
the value of |t | with n-1 = 99 d.f is 2.626
we got |to| =3.714 & | t | =2.626
make decision
hence value of | to | > | t | and here we reject Ho
p-value :two tailed ( double the one tail ) - Ha : ( p != -3.7143 ) = 0.0003
hence value of p0.01 > 0.0003,here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: =5
alternate, H1: !=5
test statistic: -3.714
critical value: -2.626 , 2.626
decision: reject Ho
p-value: 0.0003
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.