Scores on stats final. Below are final exam scores of 20 Introductory Statistics
ID: 3182217 • Letter: S
Question
Scores on stats final. Below are final exam scores of 20 Introductory Statistics students. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 57, 66, 69, 71, 72, 73, 74, 77, 78, 78, 79, 79, 81, 81, 82, 83, 83, 88, 89, 94 (a) The mean score is 77.7 points, with a standard deviation of 8.44 points. Use this information to determine if the scores approximately follow the 68-95-99.7% Rule. (b) Do these data appear to follow a normal distribution? Explain your reasoning using the graphs provided below.Explanation / Answer
a) Range of 1 standard deviation:
(77.7 - 8.44, 77.7 + 8.44) i.e. (69.3, 86.1)
Range of 2 standard deviation:
(77.7 - 2(8.44), 77.7 + 2(8.44)) i.e. (60.8, 94.6)
Range of 3 standard deviation:
(77.7 - 3(8.44), 77.7 + 3(8.44)) i.e. (52.4, 103.0)
Number of data points lie within 1 SD = 14
% of data points lie within 1 SD = 14 / 20 * 100 = 70%
Number of data points lie within 2 SD = 19
% of data points lie within 1 SD = 19 / 20 * 100 = 95%
Number of data points lie within 3 SD = 20
% of data points lie within 1 SD = 20 / 20 * 100 = 100%
Since this percentages are close to 68-95-99.7%, we can say that yes, scores approximately follow the 68-95-99.7 rule.
b) Yes, the data seems to follow a normal distribution because the histogram in graph a is symmetric and the normal probability plot shows that the points are very close to a straight line.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.