Based on past experience, a bank believes that 4% of the people who receive loan
ID: 3180982 • Letter: B
Question
Based on past experience, a bank believes that 4% of the people who receive loans will not make payments on time. The bank has recently approved 300 loans. 6% of these clients did not make timely payments. What is the probability that over 6% will not make timely payments? 0.0721 0.9279 0.9616 0.0384 Suppose the proportion of all college students have used marijuana in the past is rho = 0.40. In a class of 200 students that are representative of all college students, would it be unusual for the proportion who have used marijuana in the past 6 months to be less than 0.32? No Cannot be determined Yes Explain how you made your decision in question #4.Explanation / Answer
Solution:-
3) The probability that over 6% will not make timely payments is 0.03434.
p = 4/100 = 0.04
x = 0.06 × 300 = 18
x = 18
n = 300
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*px*(1 - p)(n - x)
P(x > 18) = 0.03434
4) Yes, it is unusual, for the proportion who used marizona in the past six months to be less than 0.32.
p = = 0.40
x = 0.32 × 200 = 64
x = 64
n = 200
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*px*(1 - p)(n - x)
P(x < 32 ) = 0.007979
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.