Every year on Groundhog Day (February 2), the famous groundhog Punxsutawney Phil
ID: 3180916 • Letter: E
Question
Every year on Groundhog Day (February 2), the famous groundhog Punxsutawney Phil tries to predict whether there will be 6 more weeks of winter. Suppose that you plan to take a random sample of 23 years and use weather data to determine the proportion of these years the groundhog's prediction was correct. If the groundhog has a 50-50 chance of making a correct prediction, the standard error of P for samples of size 23 is: a. sigma_y^- = 0.0435 b. sigma_y^- = 0.2085 c. sigma_y^- = 0.0870 d. sigma_y^- = 0.1474 e. sigma_y^- = 0.1043Explanation / Answer
Ans: Sample size n=23.
sigma^2_par=0.5*0.5=0.25.
The standard error= sqrt(0.25/23)=0.10425=0.1043.
(e) is the correct answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.