The amount of carbon monoxide exposure of someone riding a motorbike for 5 km on
ID: 3180513 • Letter: T
Question
The amount of carbon monoxide exposure of someone riding a motorbike for 5 km on a highway in Hanoi is approximately normally distributed with a mean of 18.6 ppm and a standard deviation of 5.7 ppm.
a.) State the random variable.
b.) Find the probability that a rider of a motorbike for 5 km on a Hanoi highway will experience a carbon monoxide exposure of more than 20 ppm.
c.) Find the probability that a rider of a motorbike for 5 km on a Hanoi highway will experience a carbon monoxide exposure of less than 25 ppm.
d.) Find the probability that a rider of a motorbike for 5 km on a Hanoi highway will experience a carbon monoxide exposure of between 10 and 24 ppm.
Explanation / Answer
Here, n = 5 , mean = 18.6 , sd = 5.7
b) x =20
By normal distribution formula,
z = (x - mean) / (sd/ sqrt(n))
= (20 - 18.6 ) / ( 5.7 / sqrt(5))
= 0.54
Now, we neeed to find P(z >0.54)
p(x >20) = p(z > 0.54) = .2908
c)
Here, n = 5 , mean = 18.6 , sd = 5.7
x =25
By normal distribution formula,
z = (x - mean) / (sd/ sqrt(n))
= (25 - 18.6 ) / ( 5.7 / sqrt(5))
= 2.51
Now, we neeed to find P(z <2.51)
p(x <25) = p(z < 2.51) = .9941
d)
Here, n = 5 , mean = 18.6 , sd = 5.7
x1 = 10, x2 = 24
By normal distribution formula,
z = (x - mean) / (sd/ sqrt(n))
= ((10 - 18.6 ) / ( 5.7 / sqrt(5) < z < (24 - 18.6 ) / ( 5.7 / sqrt(5) )
= (-3.37 < z < 2.11)
Now, we neeed to find P( -3.37 < z < 2.11)
p( 10 < x < 24) = p( -3.37 < z < 2.11) = .9829
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.