Of the last 60 people who went to the cash register at a department store, 16 ha
ID: 3179844 • Letter: O
Question
Of the last 60 people who went to the cash register at a department store, 16 had blond hair, 19 had black hair, 20 had brown hair, and 5 had red hair. Determine the empirical probability that the next person to come to the cash register has red hair.
P(red)= _____ (Simplify your answer. Enter an interger or a fraction)
2. A monk crossbred plants, which can have purple or white flowers, and obtained 590 plants with white flowers and 218 plants with purple flowers. Find the empirical probability that a plant had each type of flower.
The probability a plant had white flowers is __________. (Round to the nearest hundreth as needed).
Explanation / Answer
Solution 1)
Given that ,
Blond hair = 16
Black hair = 19
Brown hair = 20
Red hair = 5
Total are 60 peoples .
The empirical probability that the next person to come to the cash register has red hair is
P (red) = 5 / 60 = 1 / 12 = 0.083
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.