For each of the following scenarios, determine the appropriate critical value(s)
ID: 3179645 • Letter: F
Question
For each of the following scenarios, determine the appropriate critical value(s) for comparison. In your answer, include: (i) the letter for the statistic (i.e., Z or T); (ii) subscript(s) (e.g., 0.01; 0.05, 11); and (iii) the value(s). a) H_0: mu_1 = mu_2 H_1: mu_1 notequalto mu_2 X_1 = 18.85 s_1 = 1.36 n_1 = 8 alpha = 0.02 X_2 = 14.42 s_2 = 2.45 n_1 = 11 b) H_0: mu_D = 0.25 H_1: mu_D > 0.25 D = 1.15 s_0 = 0.88 n = 18 alpha = 0.05 c) H_0: mu_1 - mu_2 = 2 H_1: mu_1 - mu_2 > 2 X_1 = 44.3 sigma_1 = 3.25 n_1 = 6 alpha = 0.10 X_2 = 51.8 sigma_2 = 3.85 n_1 = 9Explanation / Answer
a)
i) T - t- test for difference of means
III) Critical value for 16 df at 0.02 is 2.58
b) T - Paired t test
Critical value for 17 df at 0.05 is 1.74
c) Z- test of significance for difference of means
Critical value Z = 1.28
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.