Now assume you take a sample of n = 7 lemons. a) What is the probability of the
ID: 3179332 • Letter: N
Question
Now assume you take a sample of n = 7 lemons.
a) What is the probability of the sample average being within 10 grams of the population mean (100 g)? In other words, you need to figure out Pr{ - 10 < Y < + 10}
b) What is the probability of the sample average being within 7 grams of the population mean if the population mean is actually = 120g? Are you surprised? Why or why not? You should make sure you understand what happened here.
c) Now assume a sample of n = 21 lemons and repeat (a).
d) What is the effect of sample size?
Explanation / Answer
standard deviation is not given , so we are assuming the standard deviation to be 10 in this case
given n = 7
a) What is the probability of the sample average being within 10 grams of the population mean (100 g)
In other words, you need to figure out Pr{ - 10 < Y < + 10}
so P(90<X<110) , using th z score formula we get
Z = (X-Mean)/(SD/sqrt(n))
(90-100)/(10/sqrt(7)) <Z< (110-100)/(10/sqrt(7))
-2.64<Z<2.64 , please keep the z table handy now
To find the probability of P (2.64<Z<2.64), we use the following formula:
P (2.64<Z<2.64 )=P ( Z<2.64 )P (Z<2.64 )
P ( Z<2.64 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=2.64 we have:
P ( Z<2.64)=1P ( Z<2.64 )
We see that P ( Z<2.64 )=0.9959 so,
P ( Z<2.64)=1P ( Z<2.64 )=10.9959=0.0041
At the end we have:
P (2.64<Z<2.64 )=0.9918
b)
performing the same calculation again but with different values
In other words, you need to figure out Pr{ - 7 < Y < + 7}
so P(93<X<107) , using th z score formula we get
Z = (X-Mean)/(SD/sqrt(n))
(93-120)/(10/sqrt(7)) <Z< (107-120)/(10/sqrt(7))
-7.14<Z<-3.43 , please keep the z table handy now
To find the probability of P (7.13<Z<3.43), we use the following formula:
P (7.13<Z<3.43 )=P ( Z<3.43 )P (Z<7.13 )
P ( Z<3.43 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=3.43 we have:
P ( Z<3.43)=1P ( Z<3.43 )
We see that P ( Z<3.43 )=0.9997 so,
P ( Z<3.43)=1P ( Z<3.43 )=10.9997=0.0003
c)
changing n = 21 we get
n other words, you need to figure out Pr{ - 10 < Y < + 10}
so P(90<X<110) , using th z score formula we get
Z = (X-Mean)/(SD/sqrt(n))
(90-100)/(10/sqrt(21)) <Z< (110-100)/(10/sqrt(21))
-4.58 < Z< 4.58
To find the probability of P (4.58<Z<4.58), we use the following formula:
P (4.58<Z<4.58 )=P ( Z<4.58 )P (Z<4.58 )
P ( Z<4.58 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=4.58 we have:
P ( Z<4.58)=1P ( Z<4.58 )
We see that P ( Z<4.58 )=1 so,
P ( Z<4.58)=1P ( Z<4.58 )=11=0
At the end we have:
P (4.58<Z<4.58 )=1
d) we see based on our calculations from a and c
the sample size increases , the probability also increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.