This is probability and random processes for electrical and computer engineers s
ID: 3178970 • Letter: T
Question
This is probability and random processes for electrical and computer engineers
solve ONLY 4.36
A 300 g platform is launched at point A from an aircraft that is traveling at 5, 500 ft with a speed v_A of 345 Km/h and at an angle, Theta_A of 10 degree with the i-direction as shown in Figure 1. Assuming the problem to be two-dimensional and neglecting drag exerted on the platform, determine: (a) the maximum horizontal distance, d the platform will travel in the air before reaching the ground at point B; (b) the angle Theta_B, of its trajectory when it reaches the ground at point B; and (c) the force exerted on the ground at point B.Explanation / Answer
here as given Y=2x
hence mean of Y =2*E(X)=2*2=4
and Variance of Y =22*var(X) =4*2=8
hence std deviationof Y =(8)1/2 =2.8284
please provide detail of second question as it is not clear
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.