Women have head circumferences that are normally distributed with a mean given b
ID: 3176644 • Letter: W
Question
Women have head circumferences that are normally distributed with a mean given by mu = 22.42 in, and a standard deviation given by sigma = 0.7 in. Complete parts a through c below. a. If a hat company produces hats so that they fit head circumferences between 22.1 in and 23.1 in. What is the probability that a randomly selected woman will be able to fit into one of these hafts? b. If the company wants to produce hats to fit all women except for those with the smallest 2.5% and the largest 2.5% head circumferences, what head circumferences should be accommodated? The minimum head circumference accommodated should b in Te maximum head circumference should be inExplanation / Answer
Result:
a).
z value for 22.1, z =(22.1-22.42)/0.7 =-0.46
z value for 23.1, z =(23.1-22.42)/0.7 =0.97
P( 22.1<x<23.1) = P( -0.46<z<0.97)
=0.8315-0.3228
=0.5087
b).
z value for top 2.5% = -1.96
minimum value = 22.42-1.96*0.7 =21.048
=21.05 ( two decimals)
z value for top 2.5% = 1.96
Maximum value = 22.42+1.96*0.7 =23.792
=23.79 ( two decimals)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.