The annual per capita consumption of fresh bananas (in pounds) in the United Sta
ID: 3176489 • Letter: T
Question
The annual per capita consumption of fresh bananas (in pounds) in the United States can be approximiated by the normal distribution, with a mean of 8.9 pounds and a standard deviation of 3 pounds
Answer the following questions about the specified normal distribution.
(a) What is the smallest annual per capita consumption of bananas that can be in the top 5% of consumptions? (Round to on decimal place as needed)
(b) What is the largest annual per capita consumption of bananas that can be in the bottom 10% of consumption? (Round to one decimal place as needed)
Explanation / Answer
a)for top 5% lie at 95 percentile for which z=1.64485
hence corresponding value =mean +z*std deviation=13.8346
b)for bottom 10%. z=-1.28155
hence corresponding value =mean +z*std deviation=5.0553
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.