Suppose you work for the Las Vegas Chamber of Commerce, and you want to estimate
ID: 3175964 • Letter: S
Question
Suppose you work for the Las Vegas Chamber of Commerce, and you want to estimate with 95% confidence the difference between the percentage of all females who have ever gone to see an Elvis impersonator and the percentage of all males who have ever gone to see an Elvis impersonator, in order to help determine how you should market your entertainment offerings. Suppose your random sample of 100 females includes 53 females who have seen an Elvis impersonator and that your random sample of 110 males includes 37 males who have ever seen an Elvis impersonator.Explanation / Answer
here p1 =53/100 =0.53 ; n1=100
p2=37/110 =0.3364 ; n2=110
therefore std error of mean difference =(p1(1-p1)/n1 +p2(1-p2)/n2)1/2 =0.0672
for 95% CI, z=1.96
hence 95% Ci of difference b/w mean proportion =(p1-p2) +/- z*std error =0.0619 ; 0.3254
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.