Suppose that a category of world class runners are known to run a marathon (26 m
ID: 3175919 • Letter: S
Question
Suppose that a category of world class runners are known to run a marathon (26 miles) in an average of 145 minutes with a standard deviation of 14 minutes. Consider 49 of the races. Let X = the average of the 49 races. Part (a) Give the distribution of X. X = () Part (b) Find the probability that the runner will average between 143 and 146 minutes in these 49 marathons. (Round your answer to four decimal places.) Part (c) Find the 80 the percentile for the average of these 40 marathons. min Part (d) Find the median of the average running times. minExplanation / Answer
here mean of Xbar =145
and std deviation =14/(49)1/2 =2
hence Xbar =N(145 ,2 ) please revert as some time they take variance for parameter and we have to put 4 in place of 2)
b)P(143<X<146) =P(-1<Z<0.5)=0.6915-0.1587=0.5328 for ti-84 =normalcdf(143;146,145,2) will give u result
c) for 80th percentile z=0.8416
hence coprresponding value =mean +z*std deviation =145+0.8416*2 =146.68
from ti-84 ; =invnorm(0.8 ;145,2)
d) for normal distribution median =mean =145
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.