Over the past 10 years, the local school district has measured physical fitness
ID: 3175457 • Letter: O
Question
Over the past 10 years, the local school district has measured physical fitness for all high school freshmen. During that time, the average score on a treadmill endurance task has been mu = 19.8 minutes with a standard deviation sigma = 7.2 minutes. Assuming that the distribution is approximately normal, find each of the following probabilities. What is the probability of randomly selecting a student with a treadmill time greater than 25 minutes? If the school required a minimum time of 10 minutes for students to pass the physical education course, what proportion of the freshmen would fail?Explanation / Answer
here from normal distribution zscore =(X-mean)/std deviation
a) P(X>25) =1-P(X<25) =1-P(Z<(25-19.8)/7.2)=1-P(Z<0.7222)=1-0.7649=0.2351
b)P(X<10) =P(Z<(10-19.8)/7.2)=P(Z<-1.3611)=0.0867
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.