A random sample of n measurements was selected from a population with unknown me
ID: 3174389 • Letter: A
Question
A random sample of n measurements was selected from a population with unknown mean mu and standard deviation sigmaequals=3535 for each of the situations in parts a through d. Calculate a 9090% confidence interval for mu for each of these situations.
a. n=7070, x overbarx=2929
b. n=200200, x overbarx=110110
c. n=9090, x overbarx=1414
d. ne=9090, x overbarx=4.534.53
e. Is the assumption that the underlying population of measurements is normally distributed necessary to ensure the validity of the confidence intervals in parts a through d? Explain.
Explanation / Answer
Here z=1.645 as all n>30. Also given sd=35
We will calculate Margin of error for all case and compute CI as mu+/-E
a. E=sd*z/sqrt(n)=6.88
CI=29+/-6.88=(22.12,35.88)
b. E=5.49
CI=(194.51,205.49)
c. E=6.07
CI=(83.93,96.07)
d. E=6.07
CI=(-1.54,10.6)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.