A charity has found that 42% of all donors from last year will donate again this
ID: 3174160 • Letter: A
Question
A charity has found that 42% of all donors from last year will donate again this year. A random sample of 300 donors from last year was taken. What is the standard error of the sample proportion who will donate again this year? What is the probability that more than half of these sample members will donate again this year? What is the probability that the sample proportion is between 0.40 and 0.45? Without doing the calculations, state in which of the following ranges the sample proportion is more likely to lie: 0.39 to 0.41., 0.41 to 0.43, 0.43 to 0.45, 0.45 to 0.47.Explanation / Answer
2. p hat=0.42and n=300
a. Standard error=sqrt(p(1-p)/n)=sqrt(0.42*(1-0.42)/300)=0.028
b. P(x>0.5)=P(z>0.5-0.42/0.028)=P(z>2.86)=0.0021
c. P(0.40<x<0.45)=P(-0.71<z<1.07)=0.6188
d. It will be in group 0.41 to 0.43
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.