Suppose the time spent by a randomly selected student who uses a terminal connec
ID: 3173859 • Letter: S
Question
Suppose the time spent by a randomly selected student who uses a terminal connected to a local time-sharing computer facility has a gamma distribution with mean 12 min and variance 36 min (a) What are the values of alpha and beta? alpha = beta = (b) What is the probability that a student uses the terminal for at most 21 min? () (c) What is the probability that a student spends between 12 and 24 min using the terminal? () You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.Explanation / Answer
Solution:
a)Mean equals = 12
Variance equals ² = 36
Thus 12 = 36 or = 3
Thus = 4
Using the calculator with x = 21,
the probability that a student uses the terminal for at most 21 min is .918
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.