Listed below are the amounts of mercury (in parts per million, or ppm) found in
ID: 3173324 • Letter: L
Question
Listed below are the amounts of mercury (in parts per million, or ppm) found in tuna sushi sampled at different stores. The sample mean is 1.034 ppm and the sample standard deviation is 0.345 ppm. Use technology to construct a 90 % confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population.
Listed below are the amounts of mercury (in parts per million, or ppm) found in tuna sushi sampled at different stores. The sample mean is 1.034 ppm and the sample standard deviation is 0.345 ppm. Use technology to construct a 90% confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population. 1.42 1.49 0.61 0.85 0.69 0.99 1.19 What is the confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population? ppmExplanation / Answer
For given sample, mean = 1.034 and std. dev. s = 0.345 and n = 7
For 90% CI, z critical value = 1.64
Hence lower limit = mean - z*s/sqrt(n) = 1.034 - 1.64 * 0.345/sqrt(7) = 0.8201
upper limit = mean - z*s/sqrt(n) = 1.034 + 1.64 * 0.345/sqrt(7) = 1.2479
Hence the confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population is
0.820 ppm < mu < 1.248 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.