A statistical consultant knows from past experience that the amount of time that
ID: 3172448 • Letter: A
Question
A statistical consultant knows from past experience that the amount of time that it takes to write a report for his clients is normally distributed with a mean of 20 hours and a standard deviation of 4 hours. In addition, historically the amount of statistical work done for each report is normally distributed with a mean of 20 hours and a standard deviation of 8 hours. The correlation between report writing time and statistical analysis is 0.8. What is the probability that the total work for the client will be less than 60 hours?
Explanation / Answer
let total work for the client =W=X+Y ; where X is amount of time that it takes to write a report for his clients and Y amount of statistical work done
hence total time mean =20+20=40
and std deviation of total time =(42+82+2*0.8*(4*8))1/2 =11.45
P(W<60)=P(Z<(60-40)/11.45)=P(Z<1.7461)=0.9596
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.