Over the past 80 years, the U.S. stock market had average annual return of 10%,
ID: 3171481 • Letter: O
Question
Over the past 80 years, the U.S. stock market had average annual return of 10%, and a standard deviation of 20%. based on the history, if you buy an equity- index fund and plan to hold for 10 years ( ignoring the loads and fees of a fund, assuming the return follow the normal distribution).
1. what is the likelihood you will lose 10% or more in a year?
2. what is the likelihood you will lose 10% on average per year over the next 10 years?
3.what is the likelihood you will lose 10% or more cumulatively over 10 years?
can I have some calculation details or reasons? thanks!
Explanation / Answer
here mean return =10%
and std deviation =20%
from normal distribution z=(X-mean)/std deviation
1) P(X<-10)=P(Z<(-10-10)/20)=P(Z<-1) =0.1587
2)std error of mean for next 10 year =std deviation/(n)1/2 =20/(10)1/2=6.3245
P(X<-10)=P(Z<(-10-10)/6.3245)=P(Z<-3.1623)=0.0008
3) mean for 10 years =10*10=100
and std deviation for 10 years =20*(10)1/2 =63.245
P(X<-10)=P(Z<(-10-100)/63.245)=0.041
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.