The given data represent the total compensation for 10 randomly selected CEOs an
ID: 3170869 • Letter: T
Question
The given data represent the total compensation for 10 randomly selected CEOs and their company's stock performance in 2009. Analysis of this data reveals a correlation coefficient of r = 0.2114. (a) What would be the predicted stock return for a company whose CEO made $15 million? (b) What would be the predicted stock return for a company whose CEO made $25 million?
Compensation millions) 26.31 5.9 12.95 30.79 19.52 31.68 13.02 79.69 12.17 8.39 11.72 2.89 25.93 53 14.81 11.25 17.08 3.53 14.58 11.73 Stock ReturnExplanation / Answer
The regression equation is
y=a+bx
from Excel we have
The fitted model is
y =-0.98 x +33.8
a) when x= 15
y= -.98(15) +33.8=19.1
the predicted value for stock returns is 19.1%
b) when x= 25
y= -.98(25) +33.8=
the predicted value for stock returns is 9.3%
SUMMARY OUTPUT Regression Statistics Multiple R 0.211386 R Square 0.044684 Adjusted R Square -0.07473 Standard Error 26.08492 Observations 10 ANOVA df SS MS F Significance F Regression 1 254.6098 254.6098 0.374193 0.557707 Residual 8 5443.384 680.4231 Total 9 5697.994 Coefficients Standard Error t Stat P-value Lower 95% Upper 95% Lower 95.0% Upper 95.0% Intercept 33.79426 28.09595 1.202816 0.263435 -30.9951 98.58363 -30.9951 98.58363 Comensation -0.97741 1.597821 -0.61171 0.557707 -4.66199 2.707173 -4.66199 2.707173Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.