An advertiser claims that the average percentage of brown M&M\'S candies in a pa
ID: 3170468 • Letter: A
Question
An advertiser claims that the average percentage of brown M&M'S candies in a package of milk chocolate M&M'S is 12%. Suppose you randomly select a package of milk chocolate M&M'S that contains 51 candies and determine the proportion of brown candies in the package.
(a) What is the approximate distribution of the sample proportion of brown candies in a package that contains 51 candies?
A. The distribution is approximated by a normal distribution with mean 12 and standard deviation 0.0455.
B. The distribution is approximated by a normal distribution with mean 0.12 and standard deviation 0.0455.
C. The distribution is binomial and cannot be approximated.
D. The distribution is approximated by a normal distribution with mean 6.1 and standard deviation 612.
E. The distribution is approximated by a normal distribution with mean 0.12 and standard deviation 0.88.
(b) What is the probability that the sample percentage of brown candies is less than 18%? (Round your answer to four decimal places.)
(c) What is the probability that the sample percentage exceeds 25%? (Round your answer to four decimal places.)
(d) Within what range would you expect the sample proportion to lie about 95% of the time? (Round your answers to two decimal places.)
Explanation / Answer
(a) = np = 51 * 0.12 = 6.12 and = (npq) = (51 * 0.12 * 0.88) = 2.32
We can use normal approximation to the binomial with = 6.12 and = 2.32
(b) x = 0.18 * 51 = 9.18
z = (9.18 = 6.12)/2.32 = 1.319
P(x < 9.18) = P(z < 1.319) = 0.9064
(c) x = 0.25 * 51 = 12.75
z = (12.75 - 6.12)/2.32 = 2.8578
P(x > 12.75) = P(z > 2.8578) = 0.0021
(d) z- scores which contain 95% of the data = ± 1.96
x1 = - z * = 6.12 - 1.96 * 2.32 = 1.57 and x2 = + z * = 6.12 + 1.96 * 2.32 = 10.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.