Suppose a random sample of n = 60 adults are polled and asked if they believed t
ID: 3170122 • Letter: S
Question
Suppose a random sample of n = 60 adults are polled and asked if they believed that recycling made the biggest difference in protecting our environment. Let us assume that the 78% figure is, in fact, correct. What are the probabilities for the following events? (Round your answers to four decimal places.)
(a) Fewer than 37 individuals believe that recycling makes the biggest difference?
(b) More than 49 individuals believe that recycling makes the biggest difference?
(c) More than 11 individuals believe that recycling does not make the biggest difference?
Are you snapshot found thet nt? A USA Todey Snapshot found thet 70% of A Survey elp the Envirm respondents Y recycling rash, ret Recycle ggest difference an Pudasu protecting the Supt ey heller ved that recycling pla er than 37 dividuals believe that recycling makes the bigg difference? 0.00 (b) More than 49 individuals believe that recycling makes thc biggest diffe 02483 x ng do biggest differ at recy 02483 thet the biggest dire kes the big protecting vira in protecting the Let u me that the 78% fig re is ct. What aExplanation / Answer
This is binomial distribution with p=0.78 and n=60
P(x)=ncxp^x(1-p)^n-x
A. P(x<37)=0.0013
B. P(x>49)=0.2025
C. P(x>11) but here p=1-0.78=0.22
So P(x>11)=0.6942
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.